وبسایت شخصی محمد حسین تیرآور

۸ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

*نقد برگزیده در اولین جشنواره نقد و برسی سریال های تلویزیونی*

بسم الله الرحمن الرحیم


به نظر با پایان پایتخت 3 ، دفتر این مجموعه بسته شده و این سریال با صفت سه گانه به کار خود پایان داده است.

مجموعه پایتخت عنصری نسبتا واحدی بود با یک تم یکسان ؛ این یکسانی در عناصر مختلف  در سه مجموعه، خود یک نکته مثبت به حساب

 می آید . پس با این وجود جای تعجب نیست اگر از پایتخت سه سخن میگوییم ، به مجموعه یک و دو آن نیز سر بزنیم .


بسم الله الرحمن الرحیم

یک هفته ای زائر و میهمان شهدا بودیم . اردوی راهیان نور با جمع دانشجو حال و هوای خودش را دارد . قبل از اردو در جلسه ای که بین مسئولین بسیج دانشگاه گذاشته شده بود ، نقدی را نسبت به طرح پیشنهادی نشریه ویژه اردو انجام دادم ؛ همین نقد و نظر باعث شد تا با صلواتی بنده را مسئول نشریه اردو کنند ،‌هرچه اصرار کریدم : "آقا جان صلوات نفرستید " فایده ای نداشت . به دلایلی همچون کمبود وقت و... با زدن نشریه موافق نبودم  .همین موافق نبودن موجب زدن روزنامه اردو شد . به هر شیوه و مددی بود (کمک شهدا رو عرض میکنم) در طول اردو 5 روزه ،‌4 شماره روزنامه چاپ شد . جا دارد از دوست عزیزم اکبر کشاورز تشکر  کنم که اگر نبودند ،‌ به احتمال خیلی زیاد  روزنامه را نمیزدم . گاهی اوقات بیدار مینشستند تا بیدار شوم برای اتمام کار .


 

صدای خنده از کلاس به گوش میرسد . خنده ای کوتاه کوتاه همراه با پوز خند  از چند نفر از دانشجویان.

ترم اول است و استاد سر کلاس .استاد نه از عبید زاکانی مطلبی خوانده و نه از بهلول حکایتی ؛ استاد از ایران می گوید؛ از ضعف ها سخن می گوید .دانشجویی از مشکلی دیگر می گوید و نمی گذارد تنور خنده سرد شود


بسم الله الرحمن الرحیم

 در گیرو دار انتخابات و دوران پرشور و بحث بر انگیز تبلیغات انتخاباتی بود که این نوا به گوشمان رسید:

آقای روحانی بیایید که خسته شده ایم از تحریم ها ، بیایید که با دنیا آشتی کنیم.

شنیدن این صدا در آن دوران کار مشکلی نبود . با وبگردی مختصری به این مسئله پی میبردید . فیلم های تبلیغاتی که پخش شد ، دکتر روحانی در اولین فیلم اظهار کردند:

مجموعه پوستر های طراحی شده بنده برای بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات علامه طباطبایی(ره) طی 6 ماه گذشته.وقتی پاتو از مرکز موبایل میزاری بیرون و فکرت مشغول این موضوعه که آخه این چه شانسیه که من دارم ، چرا باید موبایل 700 هزار تومنی من ، 1 ماه بعد از خریدنش 500 هزار تومان خرج برداره ؟   ،  و به این نکته میرسی که این جسمی که تو جیب کتت قرار داره ، نه یک وسلیه ارتباطیست ، بلکه یک سمباده یا همان سوهان روح محسوب میشود ، آن موقع اگر فرد زرنگی باشی ، به گوشه خیابون ، به مردی که برای خودش با یک موتور و یک قابلمه و چنتا کاسه و یک پیکنیک رستوران سیار راه انداخته چم میدوزی و جلومیروی و قیمت را میپرسی . بعد از شنیدن جواب ، گل از لبت میشکفد و بعد از این که آش را تحویل گرفتی ،  یک نگاهی به نعنا داغ و کشک رویش میکنی و برای خودت یک گوشه جا پیدا میکنی و خیلی راحت و بدون فکر کردن به این که  : کی از خواب بیدار شوم و برم گارانتی ؟ ، و از این قبیل افکار ، سعی میکنی زیر این هوای بارونی و سرد ، اولین قاشق را به دهان ببری. . .

(به مناسبت باز گشایی نمادین دانشگاه ها و آغاز سال تحصیلی دانشجویان توسط رئیس جمهور ، یاداشتی که 5  ماه پیش نوشتم را قرار دادم)

بسم الله الرحمن الرحیم

حدود یک سال میشد که یکی از دوستانم را ندیده بودم  . حوالی همین تاریخ ها بود که پارسال برای کنکور درس میخواندیم ، که البته من میخواندم نه او . بعد از سال اول دبیرستان  رشته ام را تغییر دادم ، و چون دبیرستانی که من در آن درس میخواندم رشته مورد نظر من را نداشت ، مجبور شدم که دبیرستانم را هم تغییر بدهم .از آن موقع بود که رابطیمان کمترو کترو شد تا پارسار نزدیکای کنکور که به طور اتفاقی آمد به همان کتابخانه ای که من درس میخواندم .

سر آغاز هر کاری مقدمه و معرفی لازم است . کتب قدیمی نیز از این روش مستثنی نبوده اند . تحمیدیه ها در کتب قدیمی آغاز نامه ای بوده اند برای شروع . این متن نه قرار است ستایش نامه ای باشد و نه مقدمه ای بس طولانی.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

این وبسایت تریبونیست برای بنده .

تریبونی برای حرف ها و چیز ها دیگر .

در ابتدا باید چند نکته را عرض کنم :

 1) این تریبون قرار نیست همیشه محلی برای نشر دغدغه های بزرگ ، نقد های موشکافانه ، و صحبت های رسمی و عمومی باشد . علاقه مند هستم محلی برای نشر سخنان گاه شاعرانه ، بیان خاطرات ، یا اطلاع رسانی  نیز باشد .

2) نکته دومی به ذهنم نمیرسد

3) قرار بود که طراحی قالب اختصاصی را به یک شرکت باتجربه بسپارم ، امام بعد از اعلام قیمت متوجه شدم باید خودم دستی بکار ببرم و یک قالب نسبتا شخصی طراحی کنم که امید وارم تا چند وقت دیگر یک قالب ساده آماده بکنیم.

به امید دیدار شما عزیزان

یاحق